(0342) 671 4182

Otomotivde Yükselen Bir Kent, Nurdağı ttp://www.belediyedeniz.com/kutuphane/makale/8932/otomotivde-yukselen-bir-kent-nurdagi

Otomotivde Yükselen Bir Kent, Nurdağı   ttp://www.belediyedeniz.com/kutuphane/makale/8932/otomotivde-yukselen-bir-kent-nurdagi

Otomotivde Yükselen Bir Kent, Nurdağı

 

05 Eylül 2016

Hz. Ukkaşe Türbesi'nden bir kare...

 Hz. Ukkaşe Türbesi\'nden bir kare... Hz. Ukkaşe Türbesi, Nurdağı\'nın dini turizm için önemli değerleri arasında yer alıyor. Gaziantep\'in ikinci en küçük ilçesi Nurdağı 40 bin nüfusa sahip bir ilçemiz.

 Büyük bir gelişimi kucaklayan Nurdağı önümüzdeki yıllarda adını ticaret ve tarım ile çokça duyuracak güzide ilçelerimiz arasında yer alıyor. Yerel tatların zenginliği, şelalesi tek olan ilçe özelliği ve tarım ürünleriyle keşfetmeye değer Türkiye’nin ilçelerinden Nurdağı’nı gezi listenize keyifle alabilirsiniz. Turizm alanında da tarihi değerleri korumaya yönelik çalışmalar sürdüren Nurdağı Belediyesi, dini turizmin yükselmesine olanak sağlıyor

 Nurdağı, Farklı etnik kökenlerden insanların bir arada yaşadığı bir kent. Göçebe yaşayan Yörük ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu halk, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor Nurdağı’nda Akdeniz ve Karadeniz ikliminin kesişimi yaşanıyor

 Nurdağı’nda tarım ve hayvancılık için de çalışmalar devam ediyor.  Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye’nin kavşak noktasında bulunan Nurdağı, lojistik anlamda büyük bir atağın eşiğinde duruyor Başkan Yıldırım: "Hızlı tren çalışması şu anda devam ediyor, Gaziantep’ten sonraki ilk durak Nurdağı. Lojistik anlamında da bir cazibe merkezi haline geleceğiz"

Stratejik konumu ile lojistikte cazibe merkezi haline gelecek Nurdağı, 2017 yılı için birbirinden iddialı projelere ev sahipliği yapacak. Gaziantep'in en küçük 2. ilçesi olan Nurdağı, 40 yıllık kentsel gelişim sürecinde durgunluğu üzerinden atarak ciddi bir ticari atılım içerisinde. İpekyolu'nun giriş kapısı ve 3 önemli ilçenin kavşak noktası konumundaki ilçe, yüz ölçümüne oranla büyük işler gerçekleştiriyor. Özellikle oto alım satımında nakit akışın büyük katkı sağlandığı Nurdağı'nda tarım ve hayvancılık için de çalışmalar devam ediyor.

Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'nin kavşak noktasında bulunan Nurdağı, lojistik anlamda büyük bir atağın eşiğinde duruyor. Oto alım satımında büyük bir potansiyeli barındıran Nurdağı, yüzölçümünün küçük olmasına rağmen nakitli iş akışı olan bir kent. Ticari büyümenin yanında büyükbaş hayvancılık ile de ilerleme kaydediyor.

Farklı Etnik Kökenler Bir Arada

Farklı etnik kökenlerden insanların bir arada yaşadığı bir kent burası. Göçebe yaşayan Yörük ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu halk, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor. Belediyenin kesimhane projesi ile hayvancılıkta büyük bir adım atılacağına inanılıyor. Nurdağı'nda Akdeniz ve Karadeniz ikliminin kesişimi yaşanıyor. Tarım alanındaki çalışmaları Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır'dan dinliyoruz: "Nurdağı kırmızıbiber, Maraş biberi dediğimiz acı biberin merkez üretim yeri. İslahiye'yle beraber Nurdağı'nda üretim fazla miktarda gerçekleşiyor. Her ne kadar adı Maraş biberi olsa da üreten mekanı İslahiye ve Nurdağı. Biber öncül ürünlerimizden, sonrasında şeker pancarı, mısır, limon portakal geliyor."

Ticari Potansiyeli Büyük Bir Kent

50 yıllık hayalin gerçekleşme sürecinde olduklarını belirten Başkan Yıldırır, sözlerine şöyle devam ediyor: "Özellikle tarım sektörü olarak 50 yıllık hayalimiz olan Menzelet Barajı'nın ovamıza akmasıyla ilgili bir çalışmamız var. Şu anda 6 km'lik tünel çalışmasının 5 km'si tamamlanmış bir durumda. Yaklaşık 380 bin dekar alan sulanacak. Özellikle bu proje gerçekleştiğinde 2019 yılında su akmaya başladığında ürettiğimiz ürünü üç katına çıkaracağız. Bu da katma değerimizi 2.5 kat arttırmış olacak. Ayrı bir sermaye birikimi olacak. Bizde irili ufaklı şu anda 27 tane büyükbaş hayvan işletmecisi var. Ciddi bir hayvancılık potansiyelimiz var. Belediye olarak kesimhaneyle ilgili bir projesi planladık, gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Altyapısı sağlam ama planlama anlamında geride kalmış bu ilçemiz çok ciddi bir potansiyel oluşturacak. Hızlı tren şu anda devam ediyor, Gaziantep'ten sonraki ilk durak Nurdağı. Lojistik anlamında da bir cazibe merkezi haline geleceğiz."

Dini Turizm Yükselişe Geçecek

Turizm alanında da tarihi değerleri korumaya yönelik çalışmalar sürdüren Nurdağı Belediyesi, dini turizmin yükselmesine olanak sağlıyor. İlçede bulunan 22 höyüğün gün yüzüne çıkarılarak yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasına yönelik çalışmaları Başkan Yıldırır anlatıyor: "Dini turizmi öne çıkarabileceğimiz bir Sahabe türbemiz var; Hz. Ukkaşe Türbesi. Türkiye'deki önemli sahabelerden bir ya da ikincisi. Hz. Ukkaşe bizim için çok önemli bir merkez. Bununla ilgili Nurdağı'nda Hz. Ukaşe adına yakışır bir cami planlaması oldu. Projesi hazırlandı, kamulaştırmayla ilgili çalışmamız devam ediyor. Nurdağı'nda 22 tane höyük var. Gaziantep ilinde tek şelalesi bulunan ilçe biziz onunla ilgili de bir potansiyelimiz var."

Büyük bir gelişimi kucaklayan Nurdağı önümüzdeki yıllarda adını ticaret ve tarım ile çokça duyuracak güzide ilçelerimiz arasında yer alıyor. Yerel tatların zenginliği, şelalesi tek olan ilçe özelliği ve tarım ürünleriyle keşfetmeye değer Türkiye'nin ilçelerinden Nurdağı'nı gezi listenize keyifle alabilirsiniz.

Son olarak herhangi bir probleminizde Nurdağı Belediyesi her zaman yardıma hazır. Belediyeye aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz:

Adres: Başpınar Mh. Gaziler Cd. Pk:27840 Nurdağı/Gaziantep

Telefon: (0342) 671 41 82

faks: (0342) 671 4033