(0342) 671 4182

Nurdağı Lojistikte Atağa Geçecek” http://www.belediyedeniz.com/kutuphane/makale/8931/nurdagi-lojistikte-ataga-gececek

 Nurdağı Lojistikte Atağa Geçecek”        http://www.belediyedeniz.com/kutuphane/makale/8931/nurdagi-lojistikte-ataga-gececek

Nurdağı Lojistikte Atağa Geçecek”

 

05 Eylül 2016

Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım, bu zaman kadar gördüğümüz en entelektüel başkanlardan biri olarak bize Nurdağı’ndan dönüşümü anlatıyor

 Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım, bu zaman kadar gördüğümüz en entelektüel başkanlardan biri olarak bize Nurdağı’ndan dönüşümü anlatıyor 20 yıllık kamu tecrübesini belediyecilik alanında devam ettiren Başkan Yıldırım, Türkiye’deki daha pek çok yöneticiye örnek teşkil ediyor.  Başkan Yıldırım\'dan Nurdağı\'nı dinliyoruz: "İlçemiz oto alım satım üzerine Türkiye’deki ilk üç merkezden birisi. İlçemizde farklı etnik yapıda üç tane aşiret var ve hepsi birbirine hısım, akraba o konuda bir sıkıntımız yok. Anadolu’da küçük, güzel bir ilçeyiz."

 Başkan Yıldırım: "Kentin gelişmesiyle ilgi önce kentin imar ile ilgili düzenlemelerinin yapılmasını düşündük ve devralır almaz bankayla görüşerek halihazır haritanın yapılması, alımıyla ilgili bir çalışma yaptık. Belki bu Türkiye çapında da bir ilk olabilir." BelediyeDeniz ekibi olarak Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım\'ı makamında ziyaret ettik. Başkan Yıldırım: "Biz kentin 50 yıllık yeraltı sorununu çözmüş oluyoruz. Bu sorunlar bittikten sonra bizim sadece uğraşacağımız toprağın üstü. Biz toprağın altını vatandaş için yapıyoruz ama vatandaş toprağın altıyla ilgilenmez."

 Başkan Yıldırım: "Mücadeleyle ilgili barış tarafım Gandi’den gelir. Bir de Mustafa kemal Atatürk’ü hakikaten özümseyerek, severek örnek alırım. Gerçek bir Atatürkçüyüm. Son olarak da Cumhurbaşkanımızı dünya görüşü ve dünyaya karşı tavrıyla ilgili takdir ve takip ediyorum" Başkan Yıldırım BelediyeDeniz gazetesini inceliyor. Nurdağı’nda caz seven, kitap aşığı bir başkan ile tanışmanın mutluluğu ve şaşkınlığı içindeyiz. Borusan Senfoni Orkestrası’ndan muhabbete koyuluyoruz, kitaplardan devam ediyoruz. Başkan Yıldırım kitaplara olan bağlılığını ekip arkadaşlarına da aşılamış gözüküyor.

Caz seviyor, seyahatlerinde klasik müzik dinlemeyi tercih ediyor. Barışçı yönünü Gandi'den, işine sistematik yaklaşımını ise kamuda 20 yıllık deneyiminden alıyor. Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, bu zaman kadar gördüğümüz en entelektüel başkanlardan biri olarak bize Nurdağı'ndan dönüşümü anlatıyor.

Nurdağı'nda caz seven, kitap aşığı bir başkan ile tanışmanın mutluluğu ve şaşkınlığı içindeyiz. Borusan Senfoni Orkestrası'ndan muhabbete koyuluyoruz, kitaplardan devam ediyoruz. Başkan Yıldırır kitaplara olan bağlılığını ekip arkadaşlarına da aşılamış gözüküyor. Şoförü dahi Başkan Yıldırır'ın kendisine okuması için verdiği kitabı anlatıyor. 20 yıllık kamu tecrübesini belediyecilik alanında devam ettiren Başkan Yıldırır, Türkiye'deki daha pek çok yöneticiye örnek teşkil ediyor. Dolu dolu sohbetiyle Başkan Yıldırır'ın Nurdağı için gerçekleştirmek istediklerine kulak veriyoruz.

Nurdağı'nı sizden dinleyebilir miyiz?

İlçemiz Gaziantep'in ikinci en küçük ilçelerinden biri. Yaklaşık 40 bin nüfusa sahip. Ağırlıklı olarak ekonomisi tarıma dayalı. İlçemizin bir özelliği de oto alım satım üzerine Türkiye'deki ilk üç merkezden birisi. İlçemizde farklı etnik yapıda üç tane aşiret var ve hepsi birbirine hısım, akraba o konuda bir sıkıntımız yok. Anadolu'da küçük, güzel bir ilçeyiz.

Başkanlığa geldiğinizde ilk ele aldığınız konu neydi?

Biz başkanlığı devraldığımızda içme suyu sorunumuz çok büyük sıkıntıydı, altyapıyla ilgili hiçbir çalışma olmamıştı. 38 yıllık bir belediyeydi. Belde belediyesinden ilçe belediyesine dönüşmüştü. İlçe belediyesine dönüştükten sonrada beldedeki altyapıyla devam edilmiş, herhangi bir altyapı çalışması olmamış. İlk yaptığımız, içme suyu şebekesinin yenilenmesiyle ilgili ihale oldu. İnşallah 1 ay içerisinde tüm şebekeyi yenileyip su sıkıntısını gidermiş olacağız. O konuda biraz da Büyükşehir'in katkısıyla çok hızlı hareket edebildik. Hemen içme suyu ve atık su arıtma ile ilgili çalışmalara başlayıp atık su arıtma sistemini devreye aldık. İlçemizin girişine çok kötü bir koku yayılıyordu, atık su arıtmayı devraldıktan sonra o kokuyu giderdik. Şu anda alt yapı olarak da kanalizasyon, yağmur suyu hattı, elektrik hattı, doğalgaz çalışmalarımız devam ediyor. Yani 2016'nın sonuna kadar yer altına çalışmış olacağız. Planladığımız şekilde gidiyor. 50 dekarlık bir park inşa ettik, ilçemizin ortasından metro boru hattı geçiyor. Durumu hızlandırıp bir protokol imzalamak için BOTAŞ'la görüştük. Park yapımına başladık. BOTAŞ'ta çalışmalara başladı ve boru hattını şu anda ilçe dışına taşıttırıyoruz. Altyapıyla ilgili tüm sorunlarımızı 2016'nın sonuna doğru çözmüş olacağız.

Kentin gelişmesi adına neler yaptınız?

Kentin gelişmesiyle ilgi önce kentin imar ile ilgili düzenlemelerinin yapılmasını düşündük ve devralır almaz bankayla görüşerek halihazır haritanın yapılması, alımıyla ilgili bir çalışma yaptık. Belki bu Türkiye çapında da bir ilk olabilir. Biz köylerimizi de dahil ederek halihazır çalışmasını yaptırıyoruz. Bu ayın sonunda teslim alacağız, sonrasında imar çalışmasına başlayıp ilçe merkezinin imarını revize edeceğiz. Daha öncesinde 1994, 2000, 2007 yılında imar revize çalışmaları olmuş. En son yapılan imar planı masa başında yapıldığı için gerçeklikle hiçbir alakası yok. Bunları düzenlemek için çalışmalarımız devam ediyor. 3000 metrekarelik bir alanda organize sanayi sitesiyle ilgili çalışmalarımızı başlattık. Biz yoğun olarak sanayileşen ve büyüyen üç tane kentin ortasındayız: Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye. En uzak ilimiz Hatay 110 km uzunlukta, limana 100 km uzaklıktayız. O konuda ciddi anlamda stratejik bir konuma sahibiz. İpekyolu'nun giriş kapısıyız.

Ciddi Anlamda Nakit Akışı Sağlanıyor

Bu potansiyeli nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

3000 metrekarelik organize sanayi sitesini kurduktan sonra buradaki sanayi tamamen tarım endeksli olacak. Yarı mamul ve mamul hale getirecek bir sanayimiz olacak. Şu anda iş adamlarıyla da görüştük, kırka yakın bir talep oluşturduk ve bunların 12 tanesi ciddi anlamda yatırımcı bazında. Özellikle bitkisel yağ ve tekstil üzerine yatırımcı firmalarımızdan oluşuyor. Önümüzdeki yıl içerisinde eğer organize sanayiyi aktive edebilirsek ciddi anlamda bir potansiyelimiz olacak. Bunun daha modernize edilip daha işlevsel bir hale getirilmesiyle ilgili de işletme sahipleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Denizbank, Nurdağı'ndaki bu potansiyeli görüyor diye düşünüyorum. Ciddi anlamda nakitli işi olan bir ilçeyiz. Özellikle oto alım satımında sürekli bir nakit giriş çıkışı bulunmakta. Oto alım satım işi bir müddet daha devam eder sonrasında bu tür işler farklı yönlere yönelmesi gerekiyor. Sermaye birikimi açısından da bu tür işler önemli. Şu an o işleri aktive edecek ve öne çıkaracak çalışmalarımız var. Allah kısmet ederse Kahramanmaraş yolu üzerinde bir yerde oto alım satım merkezi kurmayı düşünüyoruz. İmarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Temizlik bittikten sonra 2017 gibi kazmaya başlayacağız.

Vatandaşın sosyal hayatını canlandırmak adına aktiviteler var mı, Nurdağı aktif bir kent mi?

Maalesef sosyal anlamda bir aktifliği yok. Nurdağı'nın kentsel gelişimi 40 yıllık bir zaman dilimi. Bizde üç tane etnik yapı var. Bu etnik yapının ikisi göçebe hayatından gelme, 40-50 yılda yerleşik hayata geçmiş gruplar. Hem Yörükler, hem Kürtler göçebe olarak yaşamış şu anda da tarımla uğraşıyorlar. Bu anlamda sosyal tesisi geliştirebilecek yatırımcı arıyoruz. Yeni pastane, lokanta vb bu tür sosyal aktiviteler yapılabilecek mekanların yaratılması için uğraşıyoruz. Biz 2 yıldır her Ramazan'da etkinlikler düzenliyoruz. Büyükşehir'den destek alarak konserler düzenliyoruz ama bizim birlikte oturabileceğimiz mekanlarımız yok. Büyükşehir parkımızda insanların bir araya gelerek oturabilecekleri bir alan oldu. İçerisinde bir kafeterya var, önümüzdeki hafta aktif hale getireceğiz. İki tane ayrı kafeterya projemiz var. Bir tanesi şu anki belediye hizmet binamızın karşısında olan parkın içerisindeki kafeyi düzenleyeceğiz. Diğeri de kent merkezinde bulunan bir mekanda bir kafe yapacağız. İşletmesini belediye olarak biz yapmayacağız vatandaş yapacak. Biz köyden kente doğru bir dönüşüm yaşamaya çalışıyoruz ama bu dönüşüm 40 senedir çok kötü bir şekilde yönetildiği için yeterince aktive edilememiş bir dönüşüm oldu.

Şu anda Nurdağı'nı hızlandırma dönemi diyebilir miyiz?

Tabi ki. Biz kentin 50 yıllık yeraltı sorununu çözmüş oluyoruz. Bu sorunlar bittikten sonra bizim sadece uğraşacağımız toprağın üstü. Biz toprağın altını vatandaş için yapıyoruz ama vatandaş toprağın altıyla ilgilenmez. 2017'nin başı itibariyle toprağın üstüyle ilgileneceğiz ve vatandaşı ilgilendiren kısım da bu olacak. İki yıl öncesine kadar ruhsatı alınmış, imara uygun bir binamız yoktu. Kentselleşme yönünde ciddi adımlar atan bir ilçe pozisyonuna geldik. Belediyemiz ilk defa kurum olarak kendini ortaya koydu. O anlamda biraz diğer ilçelerden geriyiz ama inanıyorum ki etrafımızdaki tüm ilçeleri hızlı bir şekilde sollayacağız.

Bu kadar sistematik çalışmanızı, memuriyetten gelmeniz etkiliyor mu, avantajını görüyor musunuz?

Ben kamuda 20 yıla yakın planlama uzmanı olarak çalıştım. Bunları iyi bilen birisiyim mütevazi olmayacağım. Nurdağı'na ilk 1995'te imar planı yapıldığında kendi kurumuma hem İslahiye'nin planını hem de Nurdağı'nın planını yaptırdım. Maalesef insanlar imar planını ve bize faydasını bilmediği için ahbap çavuş ilişkisinde arsalara ev kondurmuş. Biz bu çarpık yapılaşmayı planlı kentleşmeye çevirmeye çalışıyoruz. Maalesef mevcut yerleşim yerlerinde bunu yapmak çok zor. Geriye dönük uygulama yapmak çok zor. Yeni açtığımız tüm yerlerde imar planımızı Avrupa standartlarına göre yaptırdık. Profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. İmar için stratejik pozisyondaki meslek guruplarından arkadaşları istihdam ettik ve bu konuda diğer ilçelerden bir adım öne geçtik diyebilirim.

Lojistik Anlamda Cazibe Merkezi Olacak

Tarım anlamında neler yetiştiriyorsunuz, öne çıkan bir ürün var mı?

Nurdağı kırmızıbiber, Maraş biberi dediğimiz acı biberin merkez üretim yeri. İslahiye'yle beraber Nurdağı'nda üretim fazla miktarda gerçekleşiyor. Her ne kadar adı Maraş biberi olsa da üreten mekanı İslahiye ve Nurdağı. Biber öncül ürünlerimizden, sonrasında şeker pancarı, mısır, limon portakal geliyor. Biz enteresan bir iklime sahibiz. Karadeniz ve Akdeniz ikliminin tam kesiştiği noktadayız. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir coğrafyada yer alıyoruz. Bizim özellikle tarım sektörü olarak 50 yıllık hayalimiz olan Menzelet Barajı'nın ovamıza akmasıyla ilgili bir çalışmamız var. Şu anda 6 km'lik tünel çalışmasının 5 km'si tamamlanmış bir durumda. Yaklaşık 380 bin dekar alan sulanacak. Özellikle bu proje gerçekleştiğinde 2019 yılında su akmaya başladığında ürettiğimiz ürünü üç katına çıkaracağız. Bu da katma değerimizi 2.5 kat arttırmış olacak. Ayrı bir sermaye birikimi olacak. Bizde irili ufaklı şu anda 27 tane büyükbaş hayvan işletmecisi var. Ciddi bir hayvancılık potansiyelimiz var. Belediye olarak kesimhaneyle ilgili bir projesi planladık, gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Altyapısı sağlam ama planlama anlamında geride kalmış bu ilçemiz çok ciddi bir potansiyel oluşturacak. Hızlı tren şu anda devam ediyor, Gaziantep'ten sonraki ilk durak Nurdağı. Lojistik anlamında da bir cazibe merkezi haline geleceğiz.

Turizm açısından ilgi odağı olabilecek bir yer var mı?

Dini turizmi öne çıkarabileceğimiz bir Sahabe türbemiz var; Hz. Ukkaşe Türbesi. Türkiye'deki önemli sahabelerden bir ya da ikincisi. Hz. Ukkaşe bizim için çok önemli bir merkez. Bununla ilgili Nurdağı'nda Hz. Ukaşe adına yakışır bir cami planlaması oldu. Projesi hazırlandı, kamulaştırmayla ilgili çalışmamız devam ediyor. Nurdağı'nda 22 tane höyük var. Gaziantep ilinde tek şelalesi bulunan ilçe biziz onunla ilgili de bir potansiyelimiz var.

Nurdağı'ndan bir dünya şampiyonu çıktı. Ayşegül Gökkaya tekvando dalında getirdiği başarı ile büyük bir gurur ve mutluluk yaşattı. Spor anlamında gençlere destekleriniz neler oluyor?

Futbol, basketbol, bilek güreşi, satranç, tekvando takımlarımız var. Gençlik merkezimizde enstrüman kurslarımız devam ediyor. Tekvando ve bilek güreşinde dünya çapında derecelerimiz var. Bizim gibi küçük ilçelerde sporun önünü açmamız gerekiyor. İlçemizde madde bağımlısı genç sayısı kayıtlı olarak 150 tane. Biz onları spora yönlendirmeye çalışıyoruz.

Çocuklar Gelin Değil, Öğrenci Olmalı

Büyükşehir ile yürüttüğünüz çok önemli bir proje var; Çocuk gelin çağrı merkezi. Bu projenin detaylarını sizden öğrenebilir miyiz?

Bizim büyükşehir belediye başkanımız Fatma Şahin. Kendisi ilk Aile ve Sosyal Politikalar kurucu bakanı. Bu konuda da kendisi çok duyarlı. Büyükşehir uhdesinde kurumlu bir birimimiz var, bu birim sayesinde gelen ihbarlar değerlendiriliyor, ailelerle konuşulup ikna yöntemine gidiliyor. Yasal anlamda bir sorun varsa yasal noktada sorunları çözüyoruz. Bu anlamda hayırlı bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Küçük çocuklarımız gelin olmamalı, okula gitmeli. İstedikleri kişiyle ve uygun zamanda olması gerekiyor evlilikleri zorla değil.

Barış Tarafım Gandi'den Gelir

Hayat felsefesi olarak benimsediğiniz bir söz ya da öğreti var mıdır?

Ben lisedeyken Gandi'nin hayatını okumuştum. Mücadeleyle ilgili barış tarafım Gandi'den gelir. Bir de Mustafa kemal Atatürk'ü hakikaten özümseyerek, severek örnek alırım. Gerçek bir Atatürkçüyüm. Son olarak da Cumhurbaşkanımızı dünya görüşü ve dünyaya karşı tavrıyla ilgili takdir ve takip ediyorum. Çok fazla kitap okurum. Kitap okumayı çok severim. Ciddi bir kütüphanem var. Her gittiğim yerden 5-6 tane kitap alırım.

Ne tür kitaplar okursunuz?

Her türlü kitapları okurum. Şu anda çantamda kalkınmayla ilgili bir kitabım var. Evde iş gelişimiyle ilgili bir kitap okuyorum, boş zamanlarımda da roman okuyorum.

Sevdiğiniz yazarlar hangileridir?

Emek verilen her şeyi seviyorum ben. Gördüğüm ve beğendiğim her yazarın kitabını okurum.

Mutfakla aranız nasıl? Yemek yapmayı sever misiniz?

Bir anımı anlatayım size. Evlendiğimde eşim üniversite mezunuydu ve çalışmak istedi. Ben de itiraz etmedim. Özel sektörde çalışıyordu ve eve benden sonra geliyordu. İki defa mutfağa girdim, biraz dağınık çalıştığım için eşim bir daha mutfağa girmememi istedi. O günden sonra ben de girmedim. Ama yemeği severim. Biz bir de gastronomi şehriyiz. Birçok yemeğin yapımını bilirim ama yapmam. Yemeği çok severim, kültürden dolayı et ağırlıklı beslenirim. Yerel tatlıları çok severim. Farklı bir şehre ya da ülkeye gittiğimde ilk olarak yerel tatlısı ya da yemeği varsa mutlaka tadına bakarım.

Çok seyahat eder misiniz?

Siyasetten önce bayağı seyahat ediyordum. 38 ülkeye seyahat ettim, kimine iş için kimine turistlik amaçlı gittim. Gittiğim her yerde de mutlaka mutfağını denemişimdir.

Sporla aranız nasıl?

Üniversitedeyken tekvando yaptım. Kırmızı siyah kuşağım vardı. 67 kiloda müsabakalara katıldım. İş hayatımda da bol bol yürürdüm. Ama siyasetle birlikte spor ayağımız zayıfladı. Bir yerlere mutlaka koşturmanız gerekiyor ve istediğiniz gibi planlayamıyorsunuz. Siz planlasanız bile şartlar müsaade etmiyor.

Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

2 kızım var. Siyasetten önce büyük kızımla her gün yarım saat okuma yapıp okuduğumuz kitabı birbirimize anlatıp konuşurduk. Küçük kızımla bunu ne yazık ki yapamıyoruz. Mümkün olduğunca aileme vakit ayırmaya çalışıyorum ama bu tabi biraz daha kısıtlı oluyor. Küçük kızım o konuda muzdarip bazen söylüyor ‘'baba başkanlığı ne yapacaksın? Bırakıp gidelim'' diye.

Röportaj: Cansu Meşedilci

Fotoğraf: Yağız Karahan